Koncert Jubileuszowy 2022

4. czerwca w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie chór Camerata Varsovia zaśpiewał swój jubileuszowy koncert. Jubileusz nieoczywisty – bo było to 22-lecie działalności.

Koncert składający się z dwóch części, wypełniły pieśni maryjne zaśpiewane a capella oraz „Credo” skomponowane przez Piotra Zalewskiego, które chór Camerata Varsovia wykonał wspólnie z chórem dziecięcym Canzonetta z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz solistami. Towarzyszyli nam: Aleksandra Żakiewicz (sopran), Ewelina Rzezińska (alt) i Piotr Pieron (bas). Kompozytor Piotr Zalewski – zasiadł przy fortepianie, ponadto towarzyszyli nam : Krzysztof Cristobalito Ratajski – instrument koloryzujący, Piotr Gliński – instrumenty perkusyjne.

„Czuję ogromną radość. Wypełniliście Katedrę po brzegi. Dziękuję Wam.
Dziękuję i gratuluję Tobie – Elżbieta Siczek, za pięknie przygotowany 22 jubileusz Twojego Chóru Camerata Varsovia. Czuję się zaszczycony, że mój utwór mógł wybrzmieć na takiej uroczystości” – pisał po koncercie kompozytor Piotr Zalewski.

Nas zaś, chórzystów, rozpiera duma i pewność, że najlepsze jeszcze przed nami. Przygotowywaliśmy się do jubileuszu 20-lecia, jednak pandemia pokrzyżowała wszelkie artystyczne plany. Mimo trudności, wciąż ćwiczyliśmy. Moc, wytrwałość, samozaparcie i charyzma naszej Dyrygent Elżbiety Siczek sprawiły, że chór Camerata Varsovia przetrwał trudy i mógł przygotowany zaprezentować swój jubileuszowy repertuar.

Można powiedzieć, że był to Jubileusz Przyjaźni. Dlaczego? Po pierwsze, dlatego, że zaprzyjaźnieni z nami kompozytorzy podarowali nam swoje utwory: Piotr Zalewski napisał dla nas jubileuszowe „Credo”, a Piotr Grinholc skomponował cudowną pieśń „Ave Maris Stella”, która również zabrzmiała w murach Archikatedry.

Przyjaźnią darzą nas również fantastyczni soliści: Aleksandra Żakiewicz, Ewelina Rzezińska i Piotr Pieron, którzy przecież po raz kolejny zgodzili się śpiewać na naszym koncercie. Serdecznie Wam dziękujemy!

Najwspanialszym naszym przyjacielem jest oczywiście Dyrygent Elżbieta Siczek, która porywa nas do pracy, przekonuje do swoich pomysłów i potrafi znaleźć siłę w sobie i przede wszystkim w nas do pracy i pokonywania przeszkód. Przyjaźń łączy też członków chóru – i to jest nasza wielka siła.

Dziękujemy naszym słuchaczom, którzy wypełnili po brzegi wnętrze Archikatedry w ten sobotni wieczór. Śpiewamy przecież dla Was!

A już za trzy lata zaśpiewamy następny jubileuszowy koncert!